Kabala, bir orospuın evet da hizmetin mehabetli miktarlarda satın hileınması yahut satılması manaına gelir. Kabala satış, umumiyetle dağınık satıların tersine, ürünleri mehabetli miktarlarda satın meydan ve daha sonra bunları ufak tefek miktarlarda satan medarımaişetletmelere evet da müşterilere kuruluşlır.

Toptancılık ise, üreticilerden yahut ithalatçılardan ürünleri mehabetli miktarlarda satın meydan ve bunları daha sonra perakendecilere yahut son kullanıcılara satan bir iş modelidir. Toptancılar, ürünlerin mehabetli miktarlarda satın hileınması sayesinde, ürünlerin daha düşüt vahit maliyeti ile satılabilmesine olanak katkısızlarlar. Toptancılar antrparantez, perakendecilerin stoklarını yönetmelerine yardımcı bulunmak yürekin farklı ürünlerin bulunmuş olduğu biraşkın kategoride ürün sunabilirler.

Kabala kâr, biraşkın endüstride bulunabilir ve umumiyetle ürünlerin maliyetini azaltmak talip ufak tefek ve mehabetli medarımaişetletmeler tarafından kullanılır. Örneğin, bir marketin raflarındaki ürünlerin çoğu kabala satın karşıır ve daha sonra müşterilere dağınık olarak satılır. Antrparantez, bir inşaat şirketi inşaat malzemelerini kabala satın alarak maliyetlerini düşürebilir ve projelerinde daha şu denli kar elde edebilir.

Toptancılar, umumiyetle ürünlerin nakliyesi, depolanması ve teslimatı ile ilgilenirler. Ürünlerin güvenli bir şekilde taşınması ve depolanması, hasar riskini en aza indirir ve müşterilerin mevsuk ürünleri mevsuk zamanda almasını katkısızlar. Toptancılar antrparantez, perakendecilerin ve son kullanıcıların ihtiyaçlarına yarar farklı ürünler sunarak rakiplik kazanımı katkısızlarlar.

Toptancılık, hem üreticiler hem bile perakendeciler yürekin biraşkın kazanım sunar. Üreticiler, ürünlerinin satışını fazlalıkrabilirler ve mehabetli miktarlarda satış yaptıkları yürekin daha şu denli gelir elde edebilirler. Perakendeciler ise, toptancılar sayesinde ürünleri daha düşüt fiyata satın alabilir ve daha düşüt maliyetlerle satış yaparak daha şu denli kar elde edebilirler.

Ancak, toptancılık iş modeli, temelı dezavantajlar da yürekerebilir. Örneğin, kabala satış ifa etmek yürekin mehabetli miktarlarda ürün stoku oyumlamak gerekir, bu da nakit sıkıntısızışını etkileyebilir ve medarımaişetletmeler yürekin riskli mümkün. Antrparantez, toptancıların müşterilerine kalıcı ürün tedarik edebilmeleri ve rakiplikçi fiyatlar sunabilmeleri yürekin, tedarik zinciri yönetiminde dikkatli olmaları ve hızlı cevap tevdi kabiliyetlerinin olması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir