“Official” kelimesi İngilizce menşeli bir söz olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “hizmet” yahut “iş” anlamına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na derece uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda patronaj ve hükümet alışverişlerinde kullanılırdı.

Meyan Çağ süresince, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise tarafından atanmış bir görevliyi tanımlamak karınin kullanılmaya esaslandı. Bu görevliler, örneğin büyüklük daireleri yahut kiliselerde çeşitli alışverişlerle mesuliyetli olan kişilerdi.

Zamanla, “official” kelimesi daha geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut salahiyetli bir konumda bulunan herhangi bir kişyavuz tanımlamak karınin kullanılmaya esaslandı. Hasetmüzde, “official” kelimesi çoklukla hükümet, spor yahut iş dünyası üzere resmi bir konumda bulunan kişgelecek yahut kurumları tanımlamak karınin kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Zamanla, söz resmi yahut salahiyetli bir konumda bulunan herhangi bir kişyavuz tanımlamak karınin kullanılmaya esaslamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir