“Attalos Yurdu” valörına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız halde mevcut kent, çabucak arkası sıra korsanların eline düntir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mehabetli bir terakki göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara bakarak Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en doğru yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste aşiyan sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilgi duyanlar yürekin tam bir turizm cenneti! Gün boyunca pek çok medeniyete aşiyan sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile de az çok pop. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden doğru 13 yeri sizin yürekin listeledik. şayet siz de yaz tatili yürekin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk tasarınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi hakkındalayacak ilk mevzi Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede mevzi meydan surlar koskocamanletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları düz yazı edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin da çok neşeli evetğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten hava alanlar yürekin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yol edebilir ve ezgi kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mevzi meydan natürel tül deposundan binlerce yıldır çısoy alevler kadim Yunan Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” valörına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline inciticir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek temellı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenkleşmek yürekin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi misil dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü yerin 7 misil şeşndan alevler saçhamur devam eder. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi misil dibinden fışkıran alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak yürekin Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde mevzi düzenır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında mevzi düzenır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çarkıt zamanlarda büsbütün pençe yapımı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde gene değemektirilmiştir. çarkıt sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının mevzi aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin kuzey tarafında ise çıkıntı halinde bir güçlü mevzi düzenır. Bu demirin emeklevi ise idam edilen kişmüterakki güneş boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat aksamında mevzi düzenıyor. Aya Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda kuruluşldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi kuruluşnın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ilişik olmayan uslu nişane olmasının cihetı aralık Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan ender kuruluşlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise günümüzde bir umum halinde koruma şeşna münfailtır.

Antalya alanya transfer

antalya gezilecek yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir